Szentháromság Templom felújítása – statikai megerősítés három ütemben

Bicske Szentháromság Templom épülete 2017-ben életveszélyessé vált, mert a talajmechanikai jellemzők az elmúlt évtizedekben megváltoztak. Ennek következtében a templom tornya megdőlt, a boltozatok átrepedtek, illetve a főfalak és támpillérek alapozása megsüllyedt. A kialakult károsodások felmérését követően a statikus tervező három ütemben határozta meg a templom felújítását. A három ütem megvalósítása egymástól elkülönülő egységeket képeznek, de csak a három ütem teljes körű megvalósulását követően garantálható a templom állékonysága.

Első ütemben a Székesfehérvári Egyházmegye támogatásával a templomtorony statikai megerősítése valósult meg 2021-ben, mert ez volt a legkritikusabb épületrész. A 2022. év elején végzett mérések során a szakértők megbizonyosodtak, hogy a torony dőlése megállt, viszont tovább nyíltak a repedések a főfalakon és a kupolákon. Mindezt nem csupán a födém gyengesége, a koszorú hiánya és a kupolák szabálytalan és szokatlan megépítése okozta, hanem a templom alatti föld szerkezeti változásai is.

A templom az 1700-as évek elején egy geodéziai partra épült, észak-nyugati fele mocsáros, dél-keleti oldala száraz, homokos talajba alapozott, amely természetes feszültséget az elmúlt évtizedek megváltozott városszerkezete – a lebetonozott árkok, a talajvíz szintek és mennyiségek jelentős változása és a József Attila utcában megnőtt gépkocsiforgalom – szélsőséges terheléssé és veszéllyé fokozták.

Második ütemben, 2022-ben – Magyarország Kormányának támogatásával – vasbeton héj-szerkezet készült, amely a templomhajó falazott boltozatainak és térlefedő szerkezeteinek a főfalakkal történő összefogását szolgálja. A héjmegerősítés vasbeton szerkezetének 350 tonnás súlyával megterhelt falak (főként a harangtorony alatti, illetve a templomhajó falak, valamint a középső támpillérek) a mészkő alapokkal az instabil, átázott talajszerkezet mellett nem tudják biztosítani a templom állékonyságát. Az alapok megerősítése szükséges ezeken a szakaszokon, mivel a főbb terheket a középső mező és a torony körüli rész viseli. A hátsó templomrész alapozása megfelelő, alapmegerősítés ezen a szakaszon ezért szükségtelen. Érdekesség, hogy itt húzódik egy alagút, amely az úttest alatt köti össze a plébániát és a templomot, ezért az alapfeltárásokat és egyéb munkavégzéseket fokozott óvatossággal kell végezni ezen a területen.

Jelenleg a harmadik, lezáró ütem munkálatai zajlanak, mely során – Magyarország Kormányának támogatásával – az inhomogén talajviszonyok miatti süllyedéseket megállítják az altalaj injektálással történő szilárdításával. Ez a lépés garantálja, hogy az első és második ütemben elvégzett szerkezet-megerősítések többlet terheit az épület alapja stabilan elbírja majd, és további állapotromlás és süllyedés nem következik be.

Az alaptestek szélessége a falak alatt jellemzően 1,0-1,2 méter vastag, a támpillérek alatt a befoglaló oldalhossz méret megközelíti a 4,5 métert! A jet-grouting oszlopok a jelenlegi alapok alá lesznek befúrva, átmérőjük egységesen 100 cm lesz, oszlopok átlagos hossza 3,5-4 méter közé tehető. Már ezekből az adatokból is látszik, hogy nem hétköznapi feladatról van szó!

Jet-grouting alapmegerősítés „zónái”

Az altalaj szilárdításához szükséges géplánc közlekedéséhez, illetve a munka elvégzéséhez a templom körüli támfalakat és járdákat, valamint a kert jelentős részét el kell bontani (napjainkban ez a munka folyik), mert a fúrásokat csak így lehet elvégezni, de ezzel a technológiával egy ütemben elvégezhető a munka a templom falain kívülről, így a templom továbbra is használható marad a Szentmisékre és egyéb liturgikus cselekményekre.

Sok türelmet és támogatást kapunk Bicske Város Önkormányzatától és lakóitól, amit ezúton is köszönünk! A tervek szerint a kivitelezés oroszlánrésze tél előtt befejeződik, ezt követően majd a templomkert rendezése és újratelepítése vár ránk.

Idén 250 éves lett Templomunk, hiszen a bicskei Szentháromság templom története 1774-re nyúlik vissza. A jelentős évforduló méltó megünneplését segíti, hogy a templom új, megerősített alapokat kap, ami nem csupán az épület megszilárdítását, anyagi és eszmei értékeinek védelmét, de egyben múltunk megbecsülését is jelenti!